Jak wyczyścić fotel biurowy?

Czy Twój fotel biurowy stracił swój pierwotny blask i czystość? Częste użytkowanie, plamy po kawie czy długopisach – to wszystko może wpłynąć na estetykę naszego biurowego towarzysza. Wydawać by się mogło, że jedynym rozwiązaniem jest jego wymiana na nowy model. W tym artykule znajdziesz jednak podpowiedź, jak wyczyścić fotel biurowy i przywrócić mu dawną świeżość bez niepotrzebnych wydatków.

Jak wyprać fotel biurowy? 

Oto kroki, które pomogą Ci wyprać fotel Grospol lub model innej marki:

 1. Sprawdź metki z instrukcjami: Przed rozpoczęciem prania sprawdź etykiety na fotelu, aby dowiedzieć się, czy istnieją specjalne zalecenia dotyczące prania, czy konserwacji. 
 2. Odkurz tapicerkę: Użyj odkurzacza z nasadką do tapicerki, aby usunąć sypki brud, kurz i resztki. 
 3. Usuń plamy: Jeśli na fotelu są plamy, delikatnie spróbuj je usunąć. W zależności od rodzaju plamy, możesz użyć odpowiednich środków do usuwania plam. 
 4. Pranie tapicerki: Jeśli tapicerka jest zdejmowana, sprawdź, czy można ją prać w pralce zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli nie, użyj delikatnego detergentu do prania ręcznego i letniej wody.
 5. Czyszczenie tapicerki na miejscu: Jeśli tapicerka nie jest zdejmowana, przygotuj roztwór wody z delikatnym detergentem i użyj miękkiej gąbki lub szczotki do tapicerki, aby delikatnie oczyścić fotel. Unikaj moczenia tapicerki zbyt intensywnie, aby uniknąć nadmiernego nasączenia.

Pamiętaj, że pranie fotela biurowego może nie być zalecane w przypadku niektórych modeli, a w takim przypadku lepiej skonsultować się z producentem lub skonsultować się z profesjonalistą ds. czyszczenia mebli.

Jak wyczyścić fotel biurowy z silnych zabrudzeń? 

Oto kroki, jak odświeżyć fotel biurowy i usunąć z niego silne zabrudzenia: 

 1. Przygotuj odpowiednie środki czystości: Do silnych zabrudzeń na fotelach biurowych najczęściej potrzebne są profesjonalne środki czyszczące. Możesz zdecydować się na uniwersalny środek do mebli tapicerowanych lub specjalistyczny preparat do konkretnej powierzchni (skóra, materiał). 
 2. Testuj wybrany detergent: Zawsze sprawdzaj działanie wybranego detergentu na mało widocznym fragmencie mebla – niektóre mogą uszkadzać czy blaknąć kolor. 
 3. Nałóż środek czystości: Jeśli test poszedł pomyślnie, zaaplikuj produkt bezpośrednio na brudną powierzchnię i pozostaw go chwilę (stosownie do zaleceń producenta). 
 4. Szoruj delikatnie szczotką: Aby wyczyścić trwałe plamy, użyj miękkiej szczotki – nakrążaj delikatnymi ruchami.
 5. Osusz tapicerkę: Usuń nadmiar szamponu wilgotną gąbką lub ściereczką – to ważne, by nie przemoczyć materiału i skórzanego obicia. 
 6. Powtórz całą procedurę jeśli trzeba: W przypadku dużych bądź uporczywych zabrudzeń może być konieczność ponowienia tej operacji kilka razy. 
 7. Wykorzystaj parownicę: Jeśli masz do dyspozycji parownicę do czyszczenia, możesz z niej skorzystać. Zabrudzenia po uprzednim potraktowaniu środkiem czyszczącym będą łatwiejsze do usunięcia. 
 8. Pozostaw fotel do wyschnięcia: Po dokładnym umyciu i wypłukaniu środka piorącego, fotel należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Pamiętaj, że podczas używania różnych detergentów czy urządzeń warto mieć na uwadze przestrzeganie instrukcji producenta – zarówno tych odnośnie mebla, jak i produktów czystości.