Jak zamontować rolety podtynkowe ?

Rolety podtynkowe zewnętrzne są rozwiązaniem stosowanym przede wszystkim w nowym budownictwie, o którym trzeba pomyśleć już na etapie budowy, aczkolwiek istnieje również możliwość montażu tego typu rolet w obiektach starszych. Można to, jednak zrobić pod warunkiem dokonania niezbędnych zmian konstrukcyjnych w obrębie nadproża (np. w trakcie wymiany okien lub modernizacji budynku). Rolety podtynkowe cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na swoją estetykę oraz funkcjonalność, ale także prostotę montażu.

Rolety podtynkowe zewnętrzne – co to takiego?

Montaż rolet podtynkowych zewnętrznych jest intuicyjny i szybki. Roletę umieszcza się pod powierzchnią elewacji, a jej czoło pokrywa się materiałem wykończeniowym (np. tynkiem). Montując rolety, nie narusza się konstrukcji okien, czy drzwi balkonowych, a skrzynka rewizyjna rolety mocowana jest w wykonanej wcześniej wnęce w nadprożu okiennym, które zostaje następnie dobrze ocieplone. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcja rolety jest niewidoczna, a pozostałe elementy, czyli prowadnice i pokrywa rewizyjna idealnie wkomponowują się w fasadę budynku. Skrzynka rolety zostaje zamontowana od zewnętrznej strony okna, na skutek czego nie zabiera dużo miejsca, a klapa rewizyjna sprawia, że w razie konieczności konserwacji lub serwisowania nie jest konieczne zakłócanie prywatności domowników, ani naruszanie konstrukcji budynku. Montaż rolet zewnętrznych podtynkowych nie ingeruje też w izolację akustyczną ani termiczną, dzięki czemu nie zakłóca bilansu energetycznego obiektu i nie powoduje strat ciepła. Jest to szczególnie istotne dla budownictwa nisko- oraz zeroenergetycznego. W efekcie rolety podtynkowe pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania zimą. Statystyki dowodzą, iż w momencie opuszczenia rolet temperatura wewnątrz domu zwiększa się o 1 do 3 stopni.

Rolety podtynkowe – montaż

W przypadku przebudowy starego domu należy wykonać najpierw tzw. cofnięcie nadproża, co należy ustalić z projektantem lub kierownikiem budowy. Nadproże pod roletę zewnętrzną podtynkową powinno mieć kształt odwróconej litery „L”, tak aby było możliwe pokrycie skrzynki odpowiednią ilością ocieplenia. Co ważne, zewnętrzna ościeżnica okna powinna znajdować się w jednej linii z nadprożem umieszczonym nad oknem. Dopiero po prawidłowym osadzeniu okna montuje się roletę, zwracając uwagę, żeby tył skrzynki i prowadnic stanowił jedną linię. Ościeżnice okna i nadproże powinny być ze sobą zlicowane, dzięki czemu skrzynka nie będzie odstawać i „wtopi się” w elewację. Na samym końcu roleta zostaje obudowana styropianem o szerokości minimum 2 cm. Na tym etapie należy pamiętać, aby boczne prowadnice były zakryte nie więcej, niż 20 mm od ich zewnętrznych krawędzi, co zapewni swobody dostęp do skrzynki rewizyjnej. Gotowe rolety mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Co ciekawe, możliwe jest również zintegrowanie systemu rolet zewnętrznych z moskitierą, która umożliwia skuteczną ochronę przed owadami i insektami przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do światła oraz świeżego powietrza.