Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki?

 Obecnie sklepowe półki uginają się pod naporem kosmetyków nie tylko przeznaczonych dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Oczywiście zwykle to panie mogą pochwalić się większą ilością tego typu produktów, jednakże praktycznie w każdym domu nie brakuje różnego typu kosmetyków – do makijażu, pielęgnacji, stylizacji itd. Jedni trzymają je w łazience, drudzy na toaletce w sypialni, a jeszcze inni w lodówce. Pojawia się zatem pytanie, gdzie powinno przechowywać się kosmetyki, aby nie straciły one swoich właściwości?

Czy przechowywanie kosmetyków w łazience jest dobrym rozwiązaniem? 

Wiele osób trzyma swoje kosmetyki pod ręką, czyli w łazience, gdzie to zazwyczaj odbywają się najróżniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Okazuje się jednak, że niekoniecznie jest to właściwe. Trzeba pamiętać bowiem o tym, że w łazience panuje specyficzny mikroklimat. Jest wilgotno, temperatura ulega ciągłym zmianom, a ponadto w pobliżu znajduje się kaloryfer. Czy trzymanie swoich kosmetyków do makijażu w tym pomieszczeniu rzeczywiście ma sens? Z punktu widzenia własnej wygody z pewnością tak. Szybciej jest bowiem sięgnąć po produkty znajdujące się pod ręką na półce w łazience niż konieczność udania się po kosmetyczkę do sypialni. Niestety często odbija się to niekorzystnie na kosmetykach, które tracą na wartości – szybciej wysychają, są bardziej narażone na wniknięcie bakterii i zanieczyszczeń oraz są podatniejsze na zabrudzenie. Pomadka trzymana w łazience zaczyna mięknąć i wręcz rozpuszczać się, a po nałożeniu jej na usta, można zaobserwować znacznie gorsze trzymanie się na nich pigmentu. Z kolei kosmetyki do pielęgnacji zmieniają swoją konsystencję, a zawarte w nich substancje aktywne tracą swój właściwości. Rzadko kiedy bowiem ktoś utrzymuje w łazience temperaturę poniżej 20 st. C.

Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki? 

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji, które zawierają substancje aktywne najlepiej jest trzymać w lodowce lub w chłodnym i suchym miejscu. Dotyczy to szczególnie kosmetyków organicznych, które nie zawierają parabenów ani też żadnych sztucznych dodatków chemicznych. Podobnie jest z kosmetykami stosowanymi tylko od czasu do czasu typu samoopalacze czy kremy z filtrami. Na czas ich nieużywania warto schować je do lodówki. Niektórzy wkładają do lodówki także perfumy, co pozwala na cieszenie się ich intensywną wonią przez znacznie dłuższy okres czasu.

Kosmetyki kolorowe można trzymać na toaletce w sypialni czy też w szafce nocnej. Sprawdzi się również półka na regale. Optymalną temperaturą do przechowywania kosmetyków jest 2-10 st. C. Bardzo ważne jest to, aby chronić je przed działaniem promieniowania słonecznego. Istotne jest także to, aby znajdowały się one w czystych i suchych opakowaniach. Najlepiej też, aby leżały w prawidłowej dla nich pozycji, czyli w taki sposób, jak zostały przystosowane przez producenta. Tak naprawdę to na opakowaniu każdego kosmetyku powinna widnieć informacja odnośnie tego, w jaki sposób powinien być on przechowywany. Podobnie zresztą jak informacja o dacie przydatności danego kosmetyku, po upłynięciu której produkt należy wyrzucić.