Oficerki, sztyblety czy czapsy? Co wybrać?

Żaden inny element jeździeckiego stroju nie dzieli miłośników koni tak bardzo jak obuwie. Użytkownicy sztybletów i czapsów cenią swobodę ruchów, jeżdżący w oficerkach zaś stabilizację łydki. Czy ktoś w tym sporze ma rację?

Jeździectwo nie należy do tanich sportów. Są jednak rzeczy, które nawet początkujący koniarz powinien mieć. Do takich należą własne sztyblety. Skończyły się czasy, kiedy na konia można było wsiąść w czymkolwiek. Obuwie sportowe nie jest ani eleganckie, ani bezpieczne. Tym bardziej w przypadku osoby początkującej komfort i zminimalizowanie ryzyka jest ważne. Sztyblety do jazdy konnej mają odpowiednią podeszwę z obcasem, zapobiegającym zaklinowaniu się nogi w strzemieniu. Ponadto ich cena jest znacznie przystępniejsza niż oficerek, nawet w komplecie z czapsami.

Sztyblety jeździeckie to rozwiązanie dobre także dla osób pracujących z końmi, ponieważ są to buty, w których można wygodnie chodzić. W razie potrzeby wystarczy dopiąć cholewę, czyli czapsy i można wsiąść na konia. Z tego względu nadają się dla instruktorów jazdy konnej, którzy muszą czasem szybko znaleźć się w siodle, choćby po to, by zademonstrować ćwiczenie. 

Sztyblety do jazdy konnej przydadzą Ci się także, jeśli wybierasz się na dłuższą przejażdżkę w terenie albo na rajd. Zapewniają swobodę i ochronę. 

W oficerkach jeżdżą tylko sportowcy?

W tym stwierdzeniu nie ma przesady. Przede wszystkim dlatego, że to przepisy wymagają, by podczas startów w wyższych klasach zawodów jeździeckich mieć na sobie długie buty. Oficerki zapewniają nodze jeźdźca tak potrzebną stabilność. Przy spokojnie przylegającej łydce możliwe jest subtelne i niezauważalne stosowanie jeździeckich pomocy. Mogą one być także dużo bardziej precyzyjne, ponieważ cholewa buta ma mniejszą powierzchnię styku z końskim bokiem. Dodatkowo oficerki pozwalają na umieszczenie ostróg w konkretnym miejscu, bez konieczności podciągania pięty, kolana i uda. 

Nie bez znaczenia jest cena. Renomowanej firmy oficerki, robione na miarę, to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Pamiętaj jednak, że za taką cenę masz buty, które wytrzymają nie jeden lub dwa sezony, ale kilkadziesiąt lat. Niemiecki trener i sędzia, Alfons Michael Buhn, niedawno rozstał się z butami noszonymi od czterdziestu lat!

Bezpieczeństwo

Kwestie bezpieczeństwa są w jeździe konnej kluczowe. Do takich należy wybór obuwia, a konkretnie rodzaju podeszwy. Zdarza się, że to, co nazywane jest w sklepie: sztyblety do jazdy konnej, tak naprawdę bardziej nadaje się do pracy w stajni, ze względu na zbyt grubą czy porowatą podeszwę.  Z drugiej strony podeszwa elastyczna (ale nie przesadnie elastyczna), pozwala stopie w bucie pracować bez przeszkód. Jeśli szukasz butów do jazdy, zwróć na to szczególną uwagę. Problem ten nie dotyczy oficerek ani sztybletów renomowanych marek. Porządny komplet: czapsy i sztyblety jeździeckie może być rozsądną i tańszą alternatywą dla długich butów.